ENERGIA KULTURY to organizowany od 2009 roku, wspólnie przez Telewizję TOYA, Gazetę Wyborczą - Łódź, Klub Wytwórnia oraz Narodowe Centrum Kultury, a od roku 2020 przez Telewizję TOYA i Klub Wytwórnia, Plebiscyt na najważniejsze łódzkie wydarzenie kulturalne poprzedniego roku oraz na człowieka roku łódzkiej Kultury.

Idea Energii Kultury, to zasługa Barbary Mrozińskiej-Badury, prezes Tv TOYA oraz Barbary Piegdoń-Adamczyk, ówczesnej redaktor naczelnej Gazety Wyborczej w Łodzi, które wpadły na pomysł realizowania Plebiscytu z Państwa decydującym udziałem. Od tego czasu wspólnie organizujemy to, z każdym rokiem bardziej prestiżowe, wydarzenie.

Plebiscyt ten polega na wyłonieniu w drodze głosowania najważniejszego łódzkiego wydarzenia kulturalnego minionego roku oraz nagrodzenia człowieka roku łódzkiej kultury a następnie ogłoszenia jego zwycięzców na uroczystej Gali, organizowanej w Klubie Wytwórnia, transmitowanej przez Telewizję TOYA.

Plebiscytowymi nagrodami są tzw. kołyski Newtona - urządzenia symbolicznie pokazujące, jak energia przenosi się w świecie materii. W każdej nagrodzie znajduje się kula wykonana ze szczerego złota. Laureat może po nią sięgnąć, kiedy będzie potrzebował kapitału na realizację kolejnych wyzwań.
W naszym Plebiscycie od zawsze spotykają się masowe wydarzenia i mniejsze, ambitne realizacje. Tak samo, bowiem jak organizacyjny rozmach liczą się nowatorski pomysł, wysoki artystyczny poziom i efekt, który sprawia, że lepiej myślimy o naszym mieście.

Głosowanie

Laureaci

Regulamin Plebiscytu

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zgodę tą możesz wycofać w każdej chwili poprzez zmianę ustawień przeglądarki, musisz jednak pamiętać, że przetwarzanie które miało miejsce zanim to zrobiłeś pozostaje zgodne z prawem.