ENERGIA KULTURY to organizowany od 2009 roku, wspólnie przez Telewizję TOYA, Gazetę Wyborczą - Łódź, Klub Wytwórnia oraz Narodowe Centrum Kultury, a od roku 2020 przez Telewizję TOYA i Klub Wytwórnia, plebiscyt na najważniejsze łódzkie wydarzenie kulturalne poprzedniego roku oraz na człowieka roku łódzkiej Kultury. Od roku 2020 organizowany przez telewizje TOYA i Klub Wytwórnia.

Idea Energii Kultury, to zasługa Barbary Mrozińskiej-Badury, prezes TV Toya oraz Barbary Piegdoń-Adamczyk, ówczesnej redaktor naczelnej Gazety Wyborczej w Łodzi, które wpadły na pomysł realizowania plebiscytu z państwa decydującym udziałem. Od tego czasu wspólnie organizujemy to, z każdym rokiem bardziej prestiżowe, wydarzenie.

Plebiscyt ten polega na wyłonieniu w drodze głosowania najważniejszego łódzkiego wydarzenia kulturalnego minionego roku oraz nagrodzenia człowieka roku łódzkiej kultury a następnie ogłoszenia jego zwycięzców na uroczystej Gali, organizowanej w Klubie Wytwórnia, transmitowanej przez Telewizję TOYA.

Plebiscytowymi nagrodami są tzw. kołyski Newtona - urządzenia pokazujące, jak energia przenosi się w świecie materii. Jedna z kulek wykonana jest ze szczerego złota. Laureat może po nią sięgnąć, kiedy będzie potrzebował kapitału na realizację kolejnych wyzwań.

W naszym Plebiscycie od zawsze spotykają się masowe wydarzenia i mniejsze, ambitne realizacje. Tak samo, bowiem jak organizacyjny rozmach liczą się nowatorski pomysł, wysoki artystyczny poziom i efekt, który sprawia, że lepiej myślimy o naszym mieście.

Laureaci

Regulamin Plebiscytu